Кубів попросив НБУ видати ліцензію "Нафтогазу" для повернення "Газпрому" переплати за транзит

18:16, 27 березня 2018
Енергетика
809 0
Ілюстрація REUTERS

Перший віце-прем'єр-міністр - міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів направив в Національний банк України лист з проханням надати Національній акціонерній компанії "Нафтогаз України" можливість отримувати індивідуальні ліцензії для швидкого перерахування надміру сплачених "Газпромом" коштів за транзит природного газу.

Читайте також"Газпром" відмовляється поставляти газ до України та виплачувати борг - "Нафтогаз"

Згідно з повідомленням на сайті Мінекономрозвитку, такі перерахування будуть здійснюватися згідно з рішенням Стокгольмського арбітражу від 22 грудня 2017 року і 28 лютого 2018 року.

Також Кубів попросив НБУ дозволити "Нафтогазу" не здійснювати обов'язковий продаж іноземної валюти, яка надійшла з-за кордону, якщо ці кошти мають бути повернуті компанією на користь "Газпрому".

Як повідомляв УНІАН, Україна в особі "Нафтогазу" судилася з російським "Газпромом" у Стокгольмському арбітражному суді за двома контрактами, укладеними у 2009 році: на транзит російського газу в ЄС і купівлю Україною російського газу.

22 грудня 2017 року "Нафтогаз" отримав остаточне рішення Стокгольмського арбітражу щодо постачань в Україну російського газу, яким суд задовольнив основні вимоги української сторони. Зокрема, суд знизив ціну на газ, який купується у "Газпрому" у другому кварталі 2014 року, на 27,4% - до 352 доларів за тисячу кубометрів; відхилив вимоги російської сторони згідно з принципом "бери або плати" на суму 56 мільярдів доларів. Оскільки не всі вимоги були задоволені, за підсумками першого рішення "Нафтогаз" залишався винен "Газпрому" близько 2 мільярдів доларів.

Друге рішення стосується транзитного контракту. Згідно з цим контрактом, "Газпром" повинен був транспортувати через Україну 110 мільярдів кубометрів на рік. Оскільки ця умова не виконувалася, "Нафтогаз" вимагав в суді стягнути з російської компанії 16 мільярдів доларів.

28 лютого "Нафтогаз" отримав остаточне рішення Стокгольмського арбітражу, згідно з яким арбітраж зобов'язав "Газпром" виплатити "Нафтогазу" 4,63 мільярда доларів.

За підсумками розгляду двох справ російський "Газпром" залишився винен української компанії 2,56 мільярда доларів. "Газпрому" щодня нараховуються відсотки в розмірі 500 тисяч доларів, поки він не виконає рішення Стокгольмського арбітражу про виплату цих коштів Україні. При цьому "Нафтогаз" російській компанії нічого не винен.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter