Стабілізуючі варіації НБУ: чи втримають курс...

Стабілізуючі варіації НБУ: чи втримають курс...

Криза задкує, а гривня продовжує укріплюватися. Нацбанк для цього тисне на "укріплювальні" важелі. Усе вказує на те, що НБУ побоюється зриву курсової стабільності, вважають експерти...

Національна валюта продовжує хід-укріплення на валютному ринку України. Експерти прогнозують, що долар в районі 8 грн. залишиться до кінця року. На підтвердження оцінки приводить ряд чинників - політична ситуація втихомирюється, криза пішла зворотньо, бізнес запрацював, Нацбанк тримає усе під контролем. І ще одне - в Україну потекла валюта, "сіра" економіка почала потихеньку вибілюватися, а підвищення міжнародними рейтинговими агентства рейтингів України "заворушило" інвесторів. Усе ніби "в шоколаді", якщо б... Утримання гривні від зміцнення щодо долара змушує НБУ йти на емісію. І якщо регулювальник не скоротить вливання нацвалюти в економіку, то її зайвий приплив може призвести до неконтрольованої інфляції.

Валюта "заборонена"

Але НБУ, дійсно, не дрімає. Як відомо, НБУ до 1 січня 2011 року заборонив банкам видавати клієнтам-фізособам кредити в іноземній валюті, у тому числі і кредити овердрафт за картковим рахунком. Далі ще цікавіше. Днями регулювальник заборонив кредитним установам купувати іноземну валюту для повернення депозитів (постанова НБУ №762). Усе це робиться, як стверджують в НБУ, щоб позбавити банки можливості використовувати кошти клієнтів для заробітку на коливаннях курсів.

Заборона поширюється на усі операції банків з повернення валютних вкладів, які будуть залучені або пролонговані після набуття чинності постанови. Документ також виключає поняття прямих інвестицій, а портфельними наказує рахувати тільки інвестиції з купівлі 10% і більш капіталу в українській компанії.

Створюється враження, що НБУ таки побоюється зриву курсової стабільності.

Як зазначає екс-голова правління "Правекс-банку" Наталія Зубрицька, "заборона на кредитування у валюті говорить про те, що Національний банк не упевнений в стабільності гривні - з одного боку, з іншого боку, така політика суперечить інтересам держави, оскільки внутрішні ресурси країни не потрапляють в економіку, "знаходячись під матрацами".

На її думку, економіка зараз потребує грошей, і на порядку денному гостро стоїть питання отримання чергового траншу зовнішнього запозичення. А він може бути узятий не в чому іншому, як у валюті. "Виникає питання - навіщо залучати ресурси ззовні, відмовляючись від використання власних можливостей? Узяття чергового траншу зовнішнього запозичення тимчасово поліпшить  ситуацію, але значно ускладнить майбутні перспективи", - наголошує експерт.

Якщо українці повернуть свої заощадження в банки, а бізнес виведе свої обороти з тіні, Україні ніякі кредити не знадобляться, вважає експерт. "Я, як економіст, проти доларизації економіки і за зміцнення української гривні. І це повністю досяжне завдання. Але виконати його можна тільки шляхом формування стабільного економічного простору в країні, послідовності і прозорості державного управління, а для цього потрібен час", - сказала експерт.

Водночас Н.Зубрицька каже, що доки гривня не стане стабільною, громадяни продовжуватимуть зберігати середньо- і довгострокові заощадження у валюті. І якщо банківські вклади у валюті стануть непривабливими в частині рівня процентного доходу, але не буде розв'язана проблема очищення банківської системи від слабких і нежиттєздатних банків - "ми можемо не розраховувати на власний ресурс, тобто валюту продовжать зберігати під матрацами, а значить - вона не почне працювати на економіку країни".

Між тим, як підкреслює заступник голови правління "Брокбізнесбанку" Наталія Синявська, банки поки що не можуть відновити активне кредитування фізичних осіб з об'єктивних причин. За її словами, це відбувається через відсутність платоспроможних позичальників і недорогих довгострокових ресурсів, а також унаслідок того, що дії держави не спрямовані на поліпшення ситуації на ринку.

Ризиків не стало менше…

До усього сказаного хочеться тільки додати кілька ризиків. Валовий зовнішній борг України у 2009 році виріс на 2,3% - до 104 млрд. дол., він склав 88,9% ВВП. А виплати держборгів цього року складуть майже 56 млрд. грн. Такі дані Міністерства фінансів України містяться в Національній доповіді "Новий курс: реформи в Україні 2010-2015 років", яку підготували в Національній академії наук України.

Таким чином, як наголошують у документі, напружена ситуація з обслуговуванням зовнішнього корпоративного боргу України у 2010 році збережеться.

При цьому в доповіді зазначають, що пік розрахунків за борговими зобов'язаннями для України буде в 2013 році. "Борговий тиск на Державний бюджет з року в рік посилюватиметься, досягнувши максимального значення у 2013 році, на який припадають основні виплати за кредитами МВФ. Проте, при незмінності поточного курсу бюджетно-податкової політики надлишкове нарощування державного боргу (внутрішнього державного боргу кредитів МФО і неконтрольоване надання державних гарантій) може спровокувати кризу державної заборгованості уже в 2011-2012 рр. А суверенний дефолт, окрім відсікання держави від світових кредитних ринків, матиме ще і такі негативні наслідки як зменшення обсягів зовнішньої торгівлі, припинення зовнішнього фінансування корпоративного сектора, гальмування внутрішнього кредитного процесу, наростання панічних настроїв на валютному ринку" - сказано у доповіді.

І ще один коментар. Керівник інформаційно-аналітичного центру Forex Club Микола Івченко вважає, що в останні декілька місяців ситуація з платіжним балансом ніби покращується, проте, багато в чому стабільність національної валюти в поточному році залежатиме від темпів відновлення світової економіки, прийняття бюджету України, співпраці з МВФ і дій Нацбанку. "Тобто, залишаються певні ризики незначного знецінення гривні. Ближче до кінця 2010 року вартість долара США може підвищуватися на 1-2% на місяць", - стверджує він.

"Якщо буде прийнято збалансований бюджет і поновиться співпраця з МВФ, це приведе до нового припливу інвестиційного і спекулятивного капіталу в країну, який конвертується у гривню. Таким чином, середній курс продажу готівкового долара в короткостроковому плані може знижуватися на 1% на місяць і до кінця травня скласти 7,82-7,83 грн. Інакше ціна американської валюти знаходитиметься в діапазоні 7,90-7,96 грн.", - сказав експерт.

Таким чином, ризикові перспективи Україні загрожують. Але не варто впадати у відчай. Чи нам, пересічним українцям, звикати витягати самих себе за вуха. А на кого сподіватимешся? Тому, засукавши рукави, варто відволікатися на працю, вона ушляхетнює, це підтверджує поведінка наших "трудяг" верхів. Не варто уподібнюватися...

Нана Чорна (УНІАН)

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter