В Україні обсяг безготівкових платежів зріс на 74%

07:57, 11 лютого 2014
Фінанси
7 0

Обсяг безготівкових операцій з використанням платіжних карток зріс у 2013 році більш ніж у півтора рази - до 159,1 млрд грн, повідомили у Нацбанку. 

сайт, интернет, компьютер / Роскомнадзор

Велику роль в цьому зіграли платіжні системи, які популяризують розрахунки картками. Банкіри розраховують на значне зростання ринку і в поточному році. Частково цьому сприятиме Нацбанк, який має намір активізувати емісію карток Національної системи масових електронних платежів, повідомляє Комерсант-Україна.

Розрахунки картками в торгових мережах стають все більш популярними в Україні. У 2013 році обсяг безготівкових операцій, здійснених за допомогою платіжних карток, досяг 159,1 млрд грн, повідомили вчора в Нацбанку. Це на 73,8% більше, ніж роком раніше (91,6 млрд грн). "Ці дані свідчать про зростання популярності безготівкових платежів, що є загальносвітовою тенденцією. Користувачі платіжних карт все більше довіряють безготівковій формі розрахунків, оскільки усвідомлюють, що це зручно, безпечно і економічно",- заявила заступник директора генерального департаменту інформаційних технологій і платіжних систем НБУ Інна Тютюн. Обсяг коштів, знятих через банкомати та каси банків, як і раніше, набагато більше - 756,9 млрд грн (+16%). 

Читайте такожВ Україні на 10 осіб випущено 15 платіжних карт

Нацбанк підрахував, що кількість активних карток, за якими була здійснена хоча б одна операція, збільшилася на 7,6% - до 35,62 млн карт, тоді як загальна кількість карт в обігу впало на 0,14% - до 69,73 млн шт. Кількість власників карток збільшилася на 12% - до 49,7 млн клієнтів. 

Топ-5 найбільших емітентів карт залишився майже незмінним: ПриватБанк (30,9 млн карток), Ощадбанк (11,4 млн), Райффайзен Банк Аваль (4,1 млн), Дельта Банк (2,1 млн) і УкрСиббанк (1,9 млн). Дельта Банк зумів піднятися на одну позицію після кого, як перевів до себе на обслуговування клієнтів Кредитпромбанку. Правда, за кількості активних карт Дельта Банк поступається УкрСиббанку - 738 тис. проти 1,2 млн. "У минулому році ми робили акцент на емісію карток в рамках зарплатних проектів. Тільки в цьому напрямку було випущено 200 тис. карток, що на 25% більше, ніж роком раніше",- пояснює заступник голови правління Укрсиббанку Костянтин Лежнін. "Цей рік можна назвати роком перерозподілу клієнтів: багато компаній, у тому числі ті, які змінили власників, а також держпідприємства міняли обслуговуючий банк",- додав директор роздрібного бізнесу Альфа-банку Піотр Качмарек. 

Читайте такожНацбанк збирається знизити ліміт готівкових розрахунківЗростання безготівкових платежів банкіри вважають очікуваним. У минулому році кількість банкоматів збільшилася на 11,6% - до 40,35 тис. пристроїв, а платіжних терміналів - на 35,9%, до 221,2 тис., з яких 192,3 тис. - торгові POS-термінали. "У нас в два рази зросла кількість клієнтів, які хоча б раз на місяць розплачуються картами в термінальній мережі. Якщо в грудні 2012 року таких клієнтів було 18% від загального числа власників пластикових карт, то в грудні 2013 року - вже 40%",- говорить Костянтин Лежнін. За даними Нацбанку, частка безготівкових платежів в обсязі транзакцій складає 17,3% (роком раніше - 12%), а в кількості операцій - 43% (584 млн транзакцій) проти 32% в 2012 році. При цьому середній розмір платежу зріс з 263 грн до 272 грн. "Поки обсяг операцій по зняттю готівки майже в п'ять разів більше обсягу безготівкових операцій, але поведінкова модель клієнтів змінюється. Вони все частіше користуються картами для розрахунків у торговельних мережах",- зазначає пан Качмарек. 

Істотну роль у популяризації безготівкових платежів грають акції платіжних систем Visa і MasterCard. "Ефект зберігається і після їх закінчення. До того ж банки часто запускають свої власні програми, щоб зберегти і підсилити ефект. Головне - підштовхнути клієнта розрахуватися карткою перший раз",- розповідає Костянтин Лежнін. Зростає і кількість платежів через системи інтернет-банкінгу. 

Банкіри впевнені, що в цьому році тенденція збережеться. "Ми маємо намір збільшити обсяг емісії на 10%. Однак акцент зробимо на кредитних картах: заплановано випустити близько 100 тис. карток",- зазначив пан Лежнін. На думку Піотра Качмарека, популяризації безготівкових платежів буде сприяти емісія безконтактних карт, а також розвиток NFC-технологій. "На великі обсяги операцій ми не розраховуємо, однак це дозволить залучити активних користувачів карт",- пояснив пан Качмарек. Крім того, в цьому році активної емісії карток Національної системи масових електронних платежів сприятиме Нацбанк. Зокрема, на базі цієї системи планується випускати студентські та соціальні картки. 

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter