П'ятниця,
22 вересня 2017
Наші спільноти

АналітикаЗвичка зниженої шкідливості

Законодавство, яке стає більш жорстким, масова пропаганда здорового способу життя та просування ідеї відмови від шкідливих звичок змушують тютюнові компанії, для збереження своїх доходів, шукати способи зниження ризику для здоров'я своїх споживачів (рос.)

Табачные компании тратят миллиарды долларов на создание продуктов, менее вредных, чем сигареты
Тютюнові компанії витрачають мільярди доларів на створення продуктів, менш шкідливі, ніж сигарети

Дана стаття НЕ рекомендується до прочитання особам, які не досягли 18-річчя.

Намагаючись зберегти свої прибутки і місце на ринку, найбільші тютюнові корпорації звернули увагу на результати досліджень учених з різних країн, які прийшли в останні 15-20 років до висновку, що не нікотин, а продукти горіння, різного роду шкідливі речовини, канцерогени, що містяться в сигаретному димі (усього їх кілька сотень) – несуть основну шкоду здоров'ю від куріння. З тих пір табачники працюють над створенням альтернативи сигарет, з тим, щоб, отримуючи в організм заповітну дозу нікотину, курець менше шкодив своєму організму і не ніс загрози і дискомфорту оточуючим і, таким чином, продовжував справно здавати свої гроші в касу.

Ще більше десяти років тому на ринку з'явилися електронні сигарети, в середині двохтисячних переживали справжній бум – виробники їх просували як порівняно безпечну альтернативу традиційним сигарет, акцентуючи на тому, що пар, вироблений e-цигарками, не містить кількох сотень небезпечних хімічних сполук-продуктів горіння (що повинно знижувати ризики для здоров'я вживає нікотин подібним чином), нешкідливий для навколишніх, а самі електронні сигарети ще не виробляють попелу і не можуть стати причиною пожежі.

Серед людей, розхвильованих про своє здоров'я, але не бажають заради нього кинути палити, новинка в перші місяці продажів стала хітом – ще й тому, що електронні сигарети спочатку можна було використовувати скрізь, де вже були заборонені традиційні сигарети – на стадіонах, у поїздах, аеропортах, ресторанах і в лікарнях.

В электронной сигарете никотин в жидком виде нагревается с помощью электричества, превращаясь в пар, который можно вдыхать, подобно табачному дыму
В електронній сигареті нікотин в рідкому вигляді нагрівається з допомогою електрики, перетворюючись у пару, який можна вдихати, подібно тютюнового диму

На тлі загального піднесення курців, які вирішили, що тепер, навіть піклуючись про власне здоров'я, можна не припиняти вживання нікотину, навіть народився нові термін – «ширяння». «Я кинув палити, тепер я парю», - хвалилися любителі тютюну. Нові термін охоче підхопили лікарі і медичні фахівці, і навіть глава відділу по контролю за тютюновими виробами могутньої FDA (федеральне Управління з контролю якості харчових продуктів і лікарських препаратів США) Мітч Целлер заявив: «Якщо б ми могли змусити всіх курців повністю перейти на негорючі сигарети, це було б добре для громадського здоров'я».

Однак, антитютюнові лобісти, організації, що займаються проблемами охорони здоров'я і законодавці не дрімали – і незабаром для e-сигарет стали застосовуватися практично ті ж обмеження, що і для димлять тютюнових виробів. Єдиною перевагою вдихання нікотину допомогою електроприладів (крім потенційно меншої шкоди для здоров'я) стала відсутність вираженого запаху і диму – в результаті, курці змогли використовувати електронні сигарети, наприклад, у кінотеатрах, номерах готелів, вбиралень літаків і лікарень – щоправда, на свій страх і ризик, так як, незважаючи на те, що датчики диму, встановлені в подібних місцях, і не спрацьовували, персонал або оточуючі люди могли виявити факт порушення заборони на вживання приладу.

Як наслідок, популярність електронних сигарет різко пішла на спад – оскільки, незважаючи на ключова відмінність їх вживання від традиційного куріння – зниження шкоди, що завдається організму, ніяких зручностей в сенсі можливостей отримання нікотину це не приносило, а задоволення від вдихання пари, за спостереженням курців, мало нагадувало досвід від вдихання тютюнового диму.

Більш того, самі по собі електронні сигарети зовсім не так, як звичайні тютюнові вироби, знижували бажання покурити, нікотиновий голод. У результаті подальших досліджень, до речі, з'ясувалося, що, на відміну від вдихання тютюнового диму, коли нікотин потрапляє безпосередньо в легені і досягає мозку протягом декількох секунд, краплі нікотину в аерозолі електронних сигарет надмірно великі й осідають на гортані, всмоктуючись у кров і доставляючи нікотин до центральної нервової системи протягом цілого півгодини.

Однак, міжнародні тютюнові корпорації, вловивши новий тренд вклали в буквальному сенсі мільярди доларів в розробку електронних способів доставки нікотину в кров, які забезпечували б курцеві відчуття, схожі з традиційним курінням.

Не покурив, так надихаєшся

Один з таки приладів в цьому році з'явився у продажу на українському ринку (Україна стала 7-ї після Японії, Італії, Швейцарії, Росії, Португалії та Румунії країною, де стартували його продажу). Це iQos розробки компанії Philipp Morris international – електронний девайс для «польоту», в якому... використовується тютюн.

1
Завдання чарджера – заряджати компактний і легкий акумулятор холдера

Прилад складається з зарядного пристрою-футляра (чарджера, в перекладі з англійської – «зарядник»), що нагадує футляр для окулярів або смартфон, розміром з мобілку, і холдера (від англ. «тримач») – трубочки розміром з сигару. Власне, холдер – це «ключ до щастя» курця – з його допомогою «парять». Завдання чарджера – заряджати компактний і легкий акумулятор холдера. Завдання холдера – забезпечувати процес вживання нікотину.

1
Завдання холдера – забезпечувати процес вживання нікотину

У холдер слід вставити хіт-стік (англ. – «нагрівається паличка») – візуально нагадує сильно укорочений сигарету з фільтром компонент. У хіт-стіку міститься спеціальним чином оброблений тютюн, просочений гліцерином і пропілен-гліколем. Холдер нагріває цей тютюн до температури в межах 200-300 градусів за Цельсієм, в результаті чого з тютюну виділяється нікотин і пара, проходячи через фільтр хіт-стика ця пара охолоджується, і його вдихає в себе курець.

1
У хіт-стіку міститься спеціальним чином оброблений тютюн, просочений гліцерином і пропілен-гліколем
1
Холдер нагріває тютюн до температури в межах 200-300 градусів за Цельсієм

З одного боку, процес вдихання густого пари через паперовий фільтр (і саме відчуття цього фільтру на губах) нагадує споживачеві процес куріння простий сигарети, з іншого – вся ця високотехнологічна інженерія забезпечує такий розмір нікотинових крапель, який дозволяє їм потрапляти в легені і майже миттєво проникати в організм – як при традиційному курінні. Плюс аромат справжнього тютюну – загалом, відчуття від вживання iQos практично ідентичні досвіду куріння традиційних сигарет.

З плюсів, як стверджує виробник, - відсутність продуктів горіння тютюну і паперу в парі, канцерогенних смол, чадного та вуглекислого газу, смороду, попелу і нульовий ризик виникнення пожежі, якщо курець засне на дивані з приладом в руках.

Мінуси, які полягають у складному ритуалу підготовки до вживання iQos – потрібно зарядити чарджер, потім, з його допомогою, зарядити холдер, потім вставити в холдер хіт-стік, почекати, поки нагрівальний елемент досить розжаритися – повинні, на думку PMI, вберегти некурящих людей від спокуси підсісти на новинку.

Крім цього пристрою, на підході до гаманців курців і зовсім неэлектронный альтернативний спосіб вживання нікотину з тютюну – хитромудрі пристосування, що працюють на... вугіллі. Візуально прилад нагадує звичайну сигарету, тільки зовні, на кінчику – таблетка з вугілля. Вона «подкуривается», як традиційна сигарета – запальничкою або сірниками, вугілля починає тліти, виділяючи тепло. Всередині цієї хитромудрої «не-сигарети» - прокладка з алюмінію, що відокремлює тютюн від вугілля – щоб уникнути горіння, вона проводить тепло. Далі – все, до в електронних приладах – нікотин з тютюнової суміші випаровується, і никотинозависимый людина вдихає його у вигляді пари.

Тут важливо зробити ремарку, що заміщення сигарет електронними приладами, наскільки б високотехнологічними вони не були, не є альтернативою відмови від куріння – крапля нікотину, як нам говорить відома приказка, вбиває коня (з наукової точки зору це, правда, не зовсім так), а наявність будь-якої залежності – це завжди гірше, ніж відсутність. Але, все ж, було б несправедливим по відношенню до табачникам не додати, що для курців, які не можуть (а, як ми розуміємо, насправді не хочуть кинути палити, всі ці процедури і технології можуть, судячи за результатами медичних досліджень, знизити шкоду, що наноситься здоров'ю з-за пристрасті до тютюну.

Наука на службі у слабостей

Власне, мета даної статті – не реклама конкретного пристрою, а розповідь про те, яким чином виробники сигарет підводять науковий фундамент під твердження про те, що альтернативні засоби вживання нікотину менш шкідливі для організму, ніж паління звичайних кальянів, цигарок, сигар і сигарет.

Зараз електронні прилади, що дозволяють доставляти в організм нікотин без вогню, тютюновими компаніями іменуються своєї внутрішньої документації «тютюновими продуктами зниженого ризику», а в розвинених країнах офіційно називаються «тютюновими продуктами модифікованого ризику». У першому випадку очевидно – табачники покладають надії на те, що їх розробки дозволять знизити шкоду, що наноситься здоров'ю їхніх клієнтів-споживачів, а ось друге хитромудре назва означає, що ризики від використання, наприклад, електронних сигарет і систем нагріву тютюну відрізняються від ризиків при палінні сигарет звичайних – проте факт зниження шкоди поки не доведений з медичної точки зору.

Ось, як раз щоб обґрунтувати зниження завдається шкоди здоров'ю людини від вживання нікотинових альтернатив традиційним папиросам, тютюнові компанії нині інвестують величезні кошти в лабораторії та наукові центри, за своєю оснащеності перевершують дослідні офіси багатьох фармакологічних компаній (і, тим більше, будь-яких українських НДІ).

В такий центр – згаданої Philipp Morris International – був, з нагоди виходу на український ринок нової розробки, запрошений представник УНІАН.

1
PMI спорудили науковий центр в унікальному місці – на березі озера в швейцарському містечку Невшатель

Щоб залучити провідних світових вчених до проекту з пошуку доказів зниження шкоди від вживання нікотину через електроприлад порівняно з курінням сигарети, PMI спорудили науковий центр в унікальному місці – на березі озера в швейцарському містечку Невшатель. Називається він просто - Cube. Сам по собі центр, спроектований кращими архітекторами, і представляє собою зовні скляний куб (всередині якого місцями ростуть дерева, кущі та трава), побудований таким чином, щоб вікна з кабінетів і лабораторій виходили на який-небудь надихаючий вид – озеро, гори або гарний середньовічний місто.

(Відкритих вакансій в будівлі немає. Ми уточнили. Два рази).

1
Сам по собі центр спроектований кращими архітекторами і являє собою зовні скляний куб
1
Вікна з кабінетів і лабораторій виходять на який-небудь вид надихаючий

Всі вчені, які погодилися на роботу в Cube, зайняті досить нетривіальним справою: вони працюють з парою, що виходить з електронних пристроїв, нагріваючих тютюн або нікотинову жикость (і попередніх поколінь, і iQos, і нових розробок, ще не потрапили на ринок). Десятки роботів «курять» (або «парять»), «вдихаючи» пар з тисяч испаряющих нікотин пристроїв, для подальшого аналізу цього пара. Роботи розміщені в лабораторіях з власним мікрокліматом – сирим, холодним, гарячим – для того, щоб проаналізувати можливі відмінності пари на виході з електроприладів при їх експлуатації в різних регіонах – від тайги до джунглів і пустелі. Крім іншого, роботи «затягуються» з різною інтенсивністю, так як люди-курці вдихають дим або пара теж по-різному.

1
Роботи розміщені в лабораторіях з власним мікрокліматом

Потім цим різноманітним обробляють пором вирощені клітини легеневої тканини людини, щоб відслідковувати вплив різноманітного нікотинового пара з різних кліматичних зон на живий організм.

Крім цього, окрема категорія роботів «насолоджується» системами нагріву тютюну та їх аналогами в закритому приміщенні, «видихаючи» нікотиновий пар – і в окремих лабораторіях вивчається повітря з цього приміщення на придатність для вдихання некурящими людьми.

Нарешті, - і це, мабуть, головне – дослідження проводяться і на живих людях. Три групи добровольців-курців – кинули палити, продовжують курити, замінили куріння «ширянням» - регулярно здають кров і піддаються ретельним медичним обстеженням для виявлення відмінностей у стані їх організму з кожним днем тривалого експерименту.

Настільки складна дослідна система потрібна для того, щоб, після фінальної обробки та публікації результатів цих досліджень, що тривають вже не один рік, тютюнова компанія могла розраховувати на те, що медичне співтовариство погодиться з тим, що системи нагріву тютюну та їх аналоги менш шкідливі для курців і оточуючих, при чому настільки, що їх можна рекомендувати курцям, які не бажають розлучатися зі шкідливою звичкою – як більш безпечну альтернативу.

Надія для слабаків

Результати всіх цих масштабних досліджень PMI публікуються по мірі надходження, фінальне оприлюднення даних заплановано на 2017 рік.

Однак, вже отримані дані дають можливість стверджувати, що системи нагріву тютюну та інші прилади для курців менш шкідливі, ніж звичайні сигарети, - і було б святенництвом не озвучити деякі, вже доступні для публіки, цифри.

По-перше, пара з систем нагріву тютюну (у всякому разі, тих, що були протестовані Cube) у різних кліматичних умовах однаковий, і він не містить ніяких шкідливих речовин, крім нікотину.

По-друге, повітря в приміщенні, де вживають системи нагріву тютюну та їх аналоги є нешкідливим для людей – правда, тут варто пам'ятати про запах, який може бути присутнім у кімнаті, де вживають такі пристрої і продукти, - частинки, що забезпечують запах, нікчемні в розмірах і кількості, і, навіть не надаючи істотного впливу на хімічний склад повітря, можуть викликати неприємні відчуття у оточуючих.

По-третє, в організмах крові курців, повністю кинули палити і у перейшли на вдихання нікотину через протестовані в клінічних дослідженнях за замовленням PMI девайси, спостерігаються схожі позитивні зміни порівняно з які кинули палити людьми: однаково, на 95%, знижуються – вже за першу добу – рівень карбоксигемоглобіну (у нього перетворюється гемоглобін при контакті з чадним газом в легенях. На відміну від гемоглобіну, карбоксигемоглобін, не здатний до участі в процесі дихання); протягом трьох днів – кількість бензолу, акролеїну і 1,3-бутадієну (канцерогенів, що викликають рак).

«Ми проводимо глибоке дослідження метаболізму курців, людей, що кинули палити, і людей, які перейшли на системи нагріву тютюну, - говорить генеральний директор з науково-дослідної роботи Philipp Morris International Мануель Пейтш – головний чоловік у Cube, лікар-токсиколог. – Вивчаємо тисячі метаболітів, що беруть участь в обміні речовин в організмі, зміна їх кількості, і вплив цих змін на різні параметри в організмі. Згідно з отриманими даними, вживання систем нагріву тютюну не робить ніякого впливу на метаболіти і обмін речовин в цілому – крім тих параметрів, на які впливає нікотин».

1
Генеральний директор з науково-дослідної роботи Philipp Morris International Мануель Пейтш – головний чоловік у Cube, лікар-токсиколог

Грубо кажучи, ці дослідження доводять, що вживання испаряющих нікотин пристроїв можна порівняти з ефектом від носіння на тілі нікотинового пластиру – дозволяє зменшити або звести нанівець «тягу», бажання покурити.

Зрозуміло, що здорова людина не буде на себе клеїти пластир...

Особистий досвід

Автор цих рядків є курцем з неабияким стажем, безуспішно намагалися кілька разів кинути палити, і не менш безуспішно намагалися перейти на вживання електронних сигарет ще в 2009-му році.

У листопаді 2015-го мені, нарешті, вдалося відмовитися від куріння сигарет. Тепер я вдихаю никотиносодержащий пар, видобутий з тютюнових хіт-стіків з допомогою електронного приладу.

Перші тижні використання ознаменувалися страшним кашлем, характерним для запеклих курців, які припинили курити. У цей же період загострилося нюх і покращилися смакові відчуття – аж до того, що мені тепер вкрай неприємно знаходиться поруч з людьми, що палять цигарки; крім того, кілька місяців я відчував неприємний запах моєї прокуреній одягу, який не помічав раніше.

За статистикою, частина курців, які перейшли на електронні сигарети, продовжують викурювати кілька звичайних сигарет у день, поряд з «ширянням». В моєму випадку це не так: після двох днів безперервного використання виключно електроприладу, я спробував закурити, коли у мене випадково сів акумулятор далеко від розеток, - і не зміг. Запах сигарети і смак горілого паперу в роті здалися мені нестерпними, чому я був невимовно здивований (і радий).

Щоб не виглядати пропагандистом сигаретним альтернатив, я свідомо промовчу про зміни у своєму самопочутті після переходу в ряди «парильників».

Також, бажаючим модифікувати спосіб отримання нікотину в свій організм слід мати на увазі, що виконання різних маніпуляцій з електроприладами не зручно і навіть небезпечно – якщо виконувати їх, наприклад, за кермом; електроприлади бояться води і про це слід пам'ятати в дощ. Як правило, якісна е-цигарка коштує недешево, так і, наприклад, пачка тютюнових хіт-стіків коштує майже вдвічі дорожче пачок найдорожчих марок сигарет.

Тому, єдине розумне, універсальне і зручне рішення для курця – це повна відмова від куріння. І нікотину взагалі.

Але, якщо ви ще не готові кидати, хоча б розгляньте альтернативи – адже зараз, в 21 столітті, вже є можливість, принаймні, частково знизити заподіяну самому собі шкоди і позбавити оточуючих від мерзенної смороду.

УНІАН нагадує: перехід на електронні сигарети та інші нікотиновмісні пристосування не є альтернативою повної відмови від куріння. Нікотин шкідливий для вашого здоров'я і викликає звикання.

Михайло Ганницький, Невшатель

Читайте про найважливіші та найцікавіші події в УНІАН Telegram та Viber
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Чи подобається Вам новий сайт?
Залиште свою думку