Ринок досяг дна: в Києві різко впали продажі квартир

14:41, 18 січня 2018
Нерухомість
2942 0

За нинішнього обсязу угод продати все житло в новобудовах можна буде за 28 років.

Ілюстрація REUTERS

Покупців столичної нерухомості стає все менше. У 2017 року в Києві продано 2350 квартир на первинному ринку і 3210 - на вторинному. Для порівняння: в 2016 році було укладено 4515 і 4960 договорів про продаж відповідно, повідомляє Liga.net з посиланням на ARPA Real Estate.

Читайте такожСкільки коштує оренда квартир у Києві: найдешевші та найдорожчі райони

Минулого року будівельна галузь показала найгірші результати за останні п'ять років. Експерти вважають, що ринок досяг дна, і не очікують істотних змін у найближчому майбутньому.

Скорочення кількості угод в першу чергу спостерігається в новобудовах, будівництво яких почалося в 2017-му. Житло в будинках, які вводились в експлуатацію минулого року, з'явилося на ринку ще два-три роки тому, тому більша частина квартир у них розпродана. "Ще п'ять років тому квартири в новобудовах продавалися на етапі будівництва, - розповідає керуючий директор компанії ARPA Real Estate Михайло Артюхов. - Три роки тому не проданих після введення в експлуатацію квартир було близько 10%, сьогодні мова йде приблизно про 30%".

Купівельна спроможність населення в гривні не змінилася, а в доларах скоротилася, каже Артюхов. Фінансовими інструментами для покупки житла клієнти практично не користуються. Кредити на покупку нерухомості з-за високих іпотечних ставок - від 19 до 22% річних - і жорстких вимог до позичальників беруть не більше 5% покупців житла

Як пише видання, весь минулий рік забудовники намагалися оживити попит за допомогою програм лояльності: знижок на квартири, можливості отримати кредит у банку-партнера в середньому під 7% річних у гривні або скористатися розтермінуванням платежу. "У 2017 році більшість київських забудовників за 100-відсоткової оплати вартості квартири збільшили знижки в два-три рази: якщо ще у березні максимальна знижка була на рівні 6-7%, то в переддень новорічних свят вона сягала і 18-20%", - розповідає в. о. начальника відділу продажів міні-міста Svitlo Park Денис Павленко.

Падіння продажів могло бути пов'язано і зі стабільним курсом. Житло на первинному ринку продається в гривні, а з моменту девальвації забудовнику необхідно не менше двох тижнів, щоб підвищити ціни. У цей період житло прагне придбати велика частина покупців, які, як правило, відкладають кошти на квартири у валюті. Але це стосується переважно житла економ-класу. У бізнес - або преміум-сегменті ціна за замовчуванням формується з прив'язкою до долара або євро.

"Так чи інакше курс долара впливає на кількість продажів, і навіть незначне коливання в будь-яку сторону підвищує інтерес покупців і збільшує кількість угод", - повідомили в прес-службі Київміськбуду.

Девальвація гривні з 27,9 до 28,7 грн/$ в кінці минулого - початку цього року вже позначилася на ринку нерухомості. У корпорації Укрбуд відзначають сплеск купівельної активності тільки за підсумками першого тижня 2018-го: кількість угод за цей період зросла більш ніж у два рази в порівнянні з першим тижнем 2017-го, розповідає прес-секретар компанії Гліб Шемовнєв.

Видання зазначає, що конкуренція на ринку нерухомості Києва посилюється. Даних за весь минулий рік ще немає. За підсумками 9 місяців, в столиці велися продажі на 268 об'єктах, що на 25% більше порівняно з аналогічним періодом 2016 року, йдеться в дослідженні City Development Solutions. Сумарно в столиці на 1 жовтня минулого року продавалося 66 000 квартир. Тобто за поточного обсягу угод продати все запропоноване на ринку житло можна за 28 років.

Висока конкуренція змусить забудовників утримувати ціни. В Укрбуді не бачать передумов до серйозної зміни цін. Якщо не буде фінансових потрясінь, в найближчі півроку можливе хіба що невелике підвищення, як у минулому півріччі (житло подорожчало на 5-7%. - ред.), прогнозує Шемовнєв.

"У 2018 році варто очікувати незначного збільшення вартості квадратного метра в гривневому еквіваленті - ціни скорегують на індекс інфляції", - додає директор з економічних питаннях DIM group Віталій Тимошенко. Навіть якщо курс гривні різко знизиться, ціни на нерухомість будуть зростати з затримкою. "За низької купівельної спроможності девелопери не можуть адекватно реагувати на курсові стрибки, адже різке, нехай навіть цілком виправдане, підвищення ціни призведе до зниження продажів", - говорить Тимошенко.

У прес-службі Київміськбуду вважають, що ціни будуть зростати пропорційно курсу долара, зростання цін на енергоносії та матеріали.

"Є негласне правило: ціни будуть переглянуті, якщо долар "зробить крок" за позначку 28-29 грн, - пояснює Денис Павленко. - Вже зараз аналітичні дані по ринку житла свідчать про незначне зростання середніх цін. Компанії, м'яко висловлюючись, "готують" громадськість до зміни цінової політики".

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter